BLOG

Jakie wybrać lampy, by mieć przytulny salon

07 Sty 2015, Autor Grzmot w Aktualności, Oświetlenie

Aranżacja salonu będzie ciekawa, miła i przytulna jeśli dobrze zaplanujesz oświetlenie. Sprawdź, gdzie umieścić i jakie lampy w salonie. Dlaczego warto postawić lampkę na parapecie. Poznaj zasady stosowane przez projektantów wnętrz w wyborze oświetlenia do salonu. Sprawdź, jakie lampy stworzą przytulny klimat wnętrza, sprawią że salon będzie zachęcał do wieczornych spotkań, rozmów, czy wspólnego oglądania telewizji. To musisz wiedzieć, wybierając lampy do salonu.

Oświetlenie w salonie to ważny element aranżacji. Lampy tworzą atmosferę, pomagają się skupić, sprzyjają relaksowi. Aby aranżacja salonu była przytulna wybierz kilka źródeł światła. Już nie obowiązuje zasada, że w salonie koniecznie musi wisieć żyrandol. Zapamiętaj, salon będzie dobrze urządzony, jeśli w różnych miejscach pokoju pojawią się lampy! Warto zastosować zarówno lampy wiszące, stojące, jak i kinkiety.

Jak oświetlenie zmieni salon – porady projektantki

Projektantka wnętrz radzi, w jaki sposób oświetlenie wpływa na przestrzeń salonu. Poznaj te zasady, a twój salon będzie przytulny. Magia dobrego oświetlenia w salonie polega na tym, że odpowiednio dobrane lampy potrafią zaczarować wnętrza i stworzyć klimat, w którym czujemy się najlepiej. Jednocześnie światłem możemy „modelować” przestrzeń salonu.

– Jeśli zastosujesz w salonie lampy o transparentnych kloszach – dających jasne rozproszone światło – sprawisz, że twój salon będzie wydawał się większy.
– Kierując strumień światła na sufit, optycznie podwyższysz salon, a umieszczając bliżej podłogi lub kierując do dołu – obniżysz wnętrze.
– Długi korytarz lub wąski pokój zyska lepsze proporcje i będzie sprawiał wrażenie szerszego, gdy rozświetlisz jego dłuższą ścianę – czyli na niej warto zamontować np. kinkiety.
– Umieszczając lampę przy lustrze, stworzysz grę świateł i ten zabieg też powiększy wnętrze. Podobny efekt osiągniesz z lampką na parapecie okna – światło „przesunie” granice pokoju, otworzy go na świat zewnętrzny.
– Jeżeli zależy ci na nastrojowym, kameralnym klimacie w dużym salonie, musisz pomyśleć o lampach z kloszami nieprzepuszczającymi światła, których snop oświetla ograniczoną przestrzeń wnętrza.
– Ponadto nie bój się lamp o odważnych kształtach i kolorach. Odciągną uwagę od mniej ciekawych elementów salonu, dodadzą aranżacji charakteru. Do salonu polecamy oświetlenie z papieru (lekkie, kojarzące się z origami), industrialne, z czarnego metalu oraz tętniące barwami (idealne do nowoczesnych wnętrz)

Aranżacja salonu: gdzie umieścić lampy w salonie

W salonie wysoka lampa stojąca oboka fotela umożliwi ci wieczorne czytanie, a niska lampa na regale delikatnie rozświetli wnętrze i uprzyjemni oglądanie telewizji. W aranżacji salonu nie ograniczaj się do oświetlenia górnego, podsufitowego (tzw. ogólnego). Daje co prawda dobrą orientację we wnętrzu, ale jest zbyt surowe i pozbawione nastrojowości. Najlepiej lampę sufitową połącz z oświetleniem punktowym. W wypoczynkowej części salonu świetnie odnajdzie się nisko zawieszona, wielopunktowa lampa. Przykładowo drobne klosze na sznurach różniących się długością wyglądają lekko i efektownie. Wybierając lampy do salonu pamiętaj, że nie muszą stanowić kompeltu. Wystarczy, że różne lampy w salonie mają jedną cechę wspólną, np. kolor, materiał, kształt. Urządzając salon postaraj się, by pasowały do siebie stylistycznie. Lampy z metalicznymi elementami podkreślą nowoczesny charakter wnętrza. Drewniane wpiszą się w aranżację salonu w klimacie eko. Abażury z drapowaną tkaniną i kryształkami dodadzą aranżacji salonu pałacowego przepychu, wymagają jednak stonowanych dodatków.

Zanim kupisz lampy do salonu

Zanim kupisz lampy do salonu zwróć uwagę na: wymiar, materiał i światło. Wymiar lamp dostosuj go do wielkości salon. W małym pokoju przeszkadzać będzie abażur XXL, a w dużym salonie nie sprawdzi się lampka w wersji mini. Do niskich wnętrz wybierz plafony lub lampy wiszące na krótkim sznurze. W wysokich lepiej będą się prezentować wielopunktowe żyrandole.

Materiał z jakiego wykonano lampy, to również ważny element. Najbardziej trwałe są lampy, oprawy z metalu. Gorzej na ich tle wypadają lampy szklane, plastikowe, z tkaniny i papieru. Na korzyść ostatnich przemawia jednak niska cena (takie lampy możesz często wymieniać).

Światło. Zwróć uwagę, w którym kierunku pada i jaką ma intensywność. Światło skierowane do góry rozproszy się po całym wnętrzu salonu. Klosz wielopunktowy rozświetli kilka miejsc naraz w salonie. Ciemny abażur gwarantuje nastrojowe światło, a przezroczysty – jasne, intensywne.

Źródło: http://www.urzadzamy.pl/salon/meble-i-dodatki/aranzacja-salonu-jakie-wybrac-lampy-by-miec-przytulny-salon,4_6455.html

Komentarz